KONCERTO PROGRAMA
M. Lysenko. Operos „Taras Bulba“ uvertiūra
J. Brahms. Dvigubas koncertas smuikui ir violončelei a-moll, op. 102
A. Dvořák. Simfonija Nr. 9 e-moll „Iš naujojo pasaulio“, op. 95
***
Šį vakarą Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras kviečia išgirsti išskirtinį duetą: vienus žymiausių Lietuvos stygininkų, jubiliejų švenčiantį violončelininką Povilą Jacunską ir smuiko virtuozą Džeraldą Bidvą, kurie šį vakarą atliks įspūdingo grožio ir žėrinčio melodingumo Johanneso Brahmso (1833–1897) koncertą smuikui ir violončelei a-moll, op. 102.
Povilas Jacunskas – neabejotinai vienas ryškiausių šių dienų Lietuvos violončelininkų. Solistas 2010 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigė meno aspirantūros studijas, yra respublikinių bei tarptautinių konkursų laureatas, tobulinosi Davido Geringo, Reinhard Latzko, Yo-Yo Ma daugybėje kitų pasaulinį pripažinimą pelniusių violončelininkų meistriškumo kursuose. P. Jacunskas yra Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro violončelių grupės koncertmeisteris, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kamerinių ansamblių katedros docentas, groja fortepijoniniame trio „FortVio“, ansamblyje „Cello Club“. 2015 m. kartu su „FortVio“ buvo apdovanotas Lietuvos Vyriausybės kultūros ir meno premija.
Šio koncerto kviestinis svečias – ilgametis kamerinio orkestro „Kremerata Baltica“ bei Lietuvos kamerinio orkestro koncertmeisteris smuikininkas Džeraldas Bidva. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos ir Paryžiaus konservatorijos absolventas Dž. Bidva kaip įvairių kamerinių ansamblių solistas ir lyderis yra kviečiamas pasirodyti prestižiniuose festivaliuose Austrijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje ir kitur. Smuikininkas koncertavo su iškiliais atlikėjais ir dirigentais, tarp kurių – Gustavo Dudamelis, Christophas Eschenbachas, Simonas Rattle, Martha Argerich, Gidonas Kremeris ir kiti. Dž. Bidva su orkestrais įrašė daugiau nei 20 kompaktinių plokštelių, sulaukusių puikių įvertinimų ir pelniusių prestižinius apdovanojimus ICMA, „Grammy“, „Echo Klassik“.
Antrojoje koncerto dalyje Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras pakvies išgirsti čekų kompozitoriaus Antonino Dvoržako (1841–1904) simfoniją Nr. 9, e-moll, geriau žinomą simfonijos „Iš Naujojo pasaulio“ vardu. Kompozitorių nuo seno domino folkloras, o jam atvykus į JAV vadovauti Amerikos nacionalinės muzikos konservatorijai, A. Dvoržakas pasinėrė į indėnų ir afroamerikiečių etninės muzikos gelmes ir ypač susižavėjo juodaodžių sakraline muzika – spiričiueliais, kurių įtaką galima girdėti ir kūrinyje. Niujorke parašyta simfonija „Iš Naujojo pasaulio“ tapo ne tik garsiausia A. Dvoržako sukurta simfonija, bet ir viena garsiausių simfonijų visame pasaulyje.
Šį vakarą Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui diriguos bene vienas labiausiai nusipelniusių Ukrainos dirigentų Viktoras Ploskina. V. Ploskina 1993 m. baigė Lvivo nacionalinę muzikos akademiją, 1998 m. tapo antrojo Nacionalinio dirigentų konkurso laureatu. Dirigentas 2000–2002 m. vadovavo Serbijos nacionaliniam operos teatrui, 2002–2003 m. buvo Dniepropetrovsko filharmonijos simfoninio orkestro meno vadovas ir vyr. dirigentas, 2004–2005 m. Krymo valstybinės filharmonijos vyr. dirigentas, 2007–2019 m. Baltarusijos nacionalinio akademinio didžiojo operos ir baleto teatro vyr. dirigentas. V. Ploskina bendradarbiavo su visais didžiausiais Ukrainos simfoniniais orkestrais.