2023 m. Spalio 5 d. 19 val.
Trukmė: 1 val. 30 min.
Kaina: 14,00 € - 29,00 €
Vieta: Valdovų rūmai (Katedros a. 4)
Fortepijonas Alexander Paley
Orkestras Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras
Dirigentas Gintaras Rinkevičius

KONCERTO PROGRAMA

F. Chopin. Variacijos W. A. Mozarto „Don Žuano“ tema fortepijonui ir orkestrui, op. 2
F. Chopin. Lenkiška fantazija fortepijonui ir orkestrui A-dur, op. 13
F. Chopin. Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 1 e-moll, op. 11

***
Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas meno vadovo ir vyr. dirigento maestro Gintaro Rinkevičiaus, kartu su fortepijono virtuozu Alexanderiu Paley pristato išskirtinį projektą: du ypatingus vakarus, kuriuose skambės visi lenkų kompozitoriaus ir pianisto Frédérico Chopino (1810–1849) kūriniai fortepijonui ir orkestrui.

Pasaulinį pripažinimą F. Chopinas pelnė dar būdamas gyvas – jis tapo viena ryškiausių Romantizmo epochos figūrų, kurios poetiniam genijui ir profesiniam meistriškumui nebuvo lygių. Kaip ir J. S. Bachas, kurio kūryba žavėjosi garsusis romantikas, F. Chopinas buvo nuostabus improvizatorius, jo muzikoje trelės ir ornamentai tapo ne pridėtine, o centrine kūrinio dalimi. Kompozitoriaus kūrybą taip pat formavo lenkų liaudies muzika, klasikinė W. A. Mozarto bei F. Schuberto tradicija bei intymi Paryžiaus salonų atmosfera, kurioje jis buvo dažnas svečias ir visada jautėsi geriausiai, skambindamas čia susirinkusiai publikai.

Per savo gyvenimą F. Chopinas parašė daugiau nei du šimtus kūrinių solo fortepijonui, tačiau tik šeši iš jų buvo sukurti fortepijonui su orkestru. Šį vakarą fortepijono virtuozas A. Paley kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, diriguojamu maestro G. Rinkevičiaus, atliks F. Chopino variacijas W. A. Mozarto operos „Don Žuanas“ tema, Lenkišką fantaziją ir Pirmąjį iš dviejų neįtikėtino grožio kompozitoriaus koncertų fortepijonui. Iškart po studijų 1829–1830 m. parašyti koncertai, įkvėpti pirmosios F. Chopino meilės, XIX a. Varšuvos muzikos elito buvo pripažinti kaip genialios kompozicijos. Abu koncertai kruopščiai ištobulinti, solo partijos pasižymi virtuoziškumu, fortepijono garsinių atspalvių įvairove. Tadeuszas Zielińskis, knygos apie F. Chopino gyvenimą ir kūrybą autorius, rašo: „Iš pirmo žvilgsnio koncertas e-moll gali pasirodyti kaip koncerto f-moll dvynys – juos sieja panašus stilius, koncepcija, išraiška, panašios detalės, idėjos ir efektai. Tačiau juose yra reikšmingų skirtumų: koncertas e-moll atskleidžia brandą ir tobulumą, naudojant tradicines formas, būdingas XIX a. muzikai, o koncerte f-moll galima išgirsti daugiau originalių bei stebinančių idėjų, taip pat subtilesnį ir intymesnį skambesį.“

F. Chopinas tapo viena pirmųjų muzikos žvaigždžių, jo geniali muzika, maištingos pažiūros, visuomenės dėmesio sulaukę meilės romanai (tarp jų – ir su žymia prancūzų rašytoja George Sand) ir ankstyva mirtis pavertė jį tikru Romantizmo epochos simboliu. Garsus lenkų kilmės amerikiečių pianistas Arthuras Rubinsteinas, laikomas vienu žymiausių visų laikų F. Chopino interpretatorių, sakė: „Net šiais laikais, kai jausmai tapo nebemadingi, F. Chopinas išlieka. Jo muzika – tai universali žmonių kalba. Kai skambinu F. Chopiną, žinau, kad kalbu tiesiai žmonių širdims.“

Antrasis F. Chopino kūriniams fortepijonui ir orkestrui skirtas vakaras įvyks 2023 m. spalio 14 d. Valdovų rūmuose.

TAIKOMOS NUOLAIDOS:

  • Asmenims iki 26 metų – 50 proc. nuolaida. Nuolaida taikoma vienam bilietui, perkant jį Vilniaus kongresų rūmų kasoje ir pateikus asmens dokumentą, išskyrus koncertus visai šeimai.
  • Senjorams ir neįgaliesiems – 20 proc. nuolaida. Nuolaida taikoma dviem bilietams, perkant juos Vilniaus kongresų rūmų kasoje ir pateikus asmens dokumentą.
  • Grupėms – 20 proc. nuolaida. Nuolaida taikoma 10 ir daugiau asmenų grupei.

Nuolaidos netaikomos stovimoms ir pristatomoms vietoms.
„Bilietai.lt“ taikomas 1 Eur mokestis neįskaičiuotas, jam nuolaida netaikoma.